wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Biblioteczka historyczna » Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Zeszyt ćwiczeń dla gimnazjum
logopedia

Newsletter

Podaj swój adres e-mail, a my będziemy informować Cię o naszych nowych książkach*

 
* Zapisanie się do newslettera oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych (otrzymywanie informacji handlowych na wskazany adres e-mail). Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo eMPi2 s.c., ul. św. Wojciech 28, 61-749 Poznań. Więcej w Polityce prywatności


Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Zeszyt ćwiczeń dla gimnazjum

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Zeszyt ćwiczeń dla gimnazjum

Dostępność: Książka niedostępna – nakład wyczerpany!

Koszt wysyłki: od 11,00 zł

Numer katalogowy: ZPWG

Kod CN: 4901

Cena: 10,50 zł

Pozycja niedostępna!

dodaj do schowka

  • Opis książki
  • Spis treści
  • Przykładowe strony
  • O Autorach

Zeszyt ćwiczeń zawiera zarówno istotne wiadomości na temat Powstania Wielkopolskiego, jak i bloki interesujących ćwiczeń; historia

Autorzy: Maria Pacholska, Wiesław Zdziabek
Wyd. 1, 2008
ISBN 978-83-89287-84-7
ss. 96
oprawa: miękka

Zeszyt ćwiczeń zawiera sześć rozdziałów. Rozdział I opisuje historię XIX-wiecznej Wielkopolski. Rozdział ten został pomyślany jako podstawa do zrozumienia sukcesu tego powstańczego zrywu. To właśnie wiek XIX, czas „najdłuższej wojny nowoczesnej Europy”, dał Wielkopolanom solidne fundamenty, na których zbudowali zwycięstwo powstania. W tej części znajdują się informacje o potężnej twierdzy, w którą Prusacy zmienili Poznań. Rozdział II przedstawia wybuch i przebieg powstania w Poznaniu. Rozdział III opisuje przebieg powstania na terenie Wielkopolski. Rozdział IV obrazuje organizację powstania, działalność jego dowódców, wkład mieszkańców Wielkopolski, a więc przede wszystkim te czynniki, które doprowadziły do jego zwycięstwa. Rozdział V dotyczy sytuacji w Wielkopolsce po rozejmie trewirskim, a przed podpisaniem traktatu wersalskiego. Prezentuje proces łączenia Wielkopolski z resztą kraju i likwidacji skutków germanizacji. Rozdział kończy opis przebiegu ustalania granic II Rzeczypospolitej Polskiej, czyli pokazuje skutki wydarzenia historycznego, jakim było Powstanie Wielkopolskie. Rozdział VI stwarza szansę czytelnikowi wejścia w rolę badacza historii swoich stron rodzinnych (miejscowości, najbliższej okolicy). W książce znajdują się ponadto: teksty źródłowe, wiersze, fotografie, mapki, karty pracy i karta samooceny.

Z recenzji dr Izabeli Skórzyńskiej:
Na tradycyjnie poprowadzoną narrację historyczną, która w zeszycie ćwiczeń pełni funkcję informacyjną, jego autorzy nakładają niekonwencjonalne i aktywizujące zadania dla uczniów. Te ostatnie, bogato wyposażone w materiał informacyjny i analityczny: fotografie, mapy, teksty źródłowe, a wśród nich dokumenty, wspomnienia, teksty publicystyczne i poetyckie, skłaniają uczniów do samodzielnej pracy i kształtują, obok tradycyjnej wiedzy i umiejętności, także zdolności do samodzielnego zdobywania wiedzy oraz do myślenia twórczego i krytycznego.

Od Autorów
I. Wielkopolska w XIX w.
   1. Lata 1795–1864
   2. Lata 1864–1914
   3. Poznań w drugiej połowie XIX w.
   Ćwiczenia
II. Powstanie w Poznaniu
   1. I wojna światowa 1914–1918
   2. Od 27 grudnia 1918 r. do 6 stycznia 1919 r.
   Ćwiczenia
III. Powstanie w Wielkopolsce
   1. Od grudnia 1918 r. do połowy stycznia 1919 r.
   2. Od połowy stycznia 1919 r. do 16 lutego 1919 r.
   Ćwiczenia
IV. Organizacja Powstania Wielkopolskiego
   1. Oddziały powstańcze
   2. Armia regularna
   Ćwiczenia
V. Ku II Rzeczypospolitej Polskiej
   1. Wielkopolska między 16 lutego a 28 czerwca 1919 r.
   2. Ustalanie granic II Rzeczypospolitej Polskiej
   Ćwiczenia
VI. Moja miejscowość w czasie Powstania Wielkopolskiego
VII. Karta samooceny


alt
 


alt
 

alt
Maria Pacholska i Wiesław Zdziabek – nauczyciele z wieloletnim stażem pracy i doświadczeniem, doradcy metodyczni historii i wiedzy o społeczeństwie w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, autorzy i współautorzy kilkudziesięciu publikacji, w tym programów nauczania, podręczników, zeszytów ćwiczeń i poradników oraz artykułów popularnonaukowych. Ich pasją jest historia regionalna. W 2012 roku Wiesław Zdziabek otrzymał honorowy tytuł Profesor Oświaty.
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu